Rolf Wanka

8. února 2009 v 12:56 | T.N.R |  Autogramy
Má rodina mě překvapuje ze dne na den, dnes přijela na návštěvu má sestra a přivezla mi podepsanou fotografii prvorepublikového herce Rolfa Wanky. Prý ji dostala od kamarádky z práce, jelikož ví, že sbírám autogramy. No není to nádhera :-).

Rudolf Josef Wanka, umělecký jménem Rolf Wanka, je narozen 14.2.1901 ve Vídni (Rakousko). Rolf pocházel z velice zámožné rodiny, jejíž kořeny jsou ze západních Čech. Spolu se sestrou Alžbětou tíhli k umění, Alžbeta se věnovala opernímu zpěvu. Rolf vystudoval medicínu v Innsbrucku, uměl velice perfektně hovořit německy, francouzsky, česky a anglicky, hrál na klavír a kytaru a také velice dobře zpíval. Cestoval po Evropě a Africe. Oženil se, a jeho žena Lili mu porodila dceru. Když se ale ve svých třiceti letech rozhodl, že se chce stát hercem, šel za svým cílem a s Lili se rozvedl. Díky svému vynikajícímu vystupování, inteligenci a pohledné tváři se stal velice brzy oblíbeným hercem, jeho doménou byly především milovnické role. Jeho partnerkami byly Adina Mandlová, Hana Vítová, Zita Kabátová, Věra Ferbasová, Jiřina Štěpničkova a další. Hrál ve filmech To neznáte Hadimršku (německá verze), Pozdní máj, Polibek ve sněhu, Sextánka, Páter Vojtěch, Lízin let do nebe, Irčin románek a další. V roce 1938 nedobrovolně od českého filmu odešel. Veřejnost mu vyčítala spolupráci na německé kinematografii, a proto jíž v českém filmu nikdy nehrál. Jeho posledním filmem v Čechách byl Krok do tmy v režii M. Friče.
Odstěhoval se na trvalo do Vídně, kde se nadále věnoval herectví a stal se uměleckým šéfem Městského divadla (1940-1944).
Po válce hrál v několika divadlech, točil filmy v Německu, Rakousku, Itálii, Španělsku i Velké Británii. Ve Španělsku hrál dokonce v několika filmech s Lídou Baarovou. Ke konci života hrál malé role v různých německých, rakouských, italských a anglických detektivkách a dramatech. Jeho poslední role byla v německém seriálu Místo činu, v epizodě Účet s neznámým. S druhou ženou, herečkou Friedl Czep (1898-1973), řídil ve Vídni velkou operetní scénu Wiener Stadttheater.
Rolf Wanka zemřel 28.11.1982.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ľubomír Ľubomír | E-mail | Web | 13. října 2011 v 6:12 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama