Magda Vášáryová

30. října 2009 v 12:46 |  Autogramy
Magda Vášáryová se narodila 26.8.1948 v Banské Štiavnici na Slovensku. V dětství nijak netoužila po herecké kariéře, ale milovala knihy a toužila se stát spisovatelkou. Po základní škole, na kterou chodila ve Štiavnici šla na matematicko-fyzikální gymnázium v Bratislavě. Po úspěšném absolvování gymnázia nastoupila na Filozofickou fakultu Univerzity Komenského, studia sociální psychologie ukončila v roce 1971. První filmovou rolí pro Magdu byl film Senzi mama, který natočila v patnácti letech. Pak následoval snímek Markéta Lazarová, tento historický snímek je považován za jeden z nejlepších na světě. Díky tomuto filmu se stává slavnou a první slovenskou herečkou, která se proslavila i v zahraničí. Ještě během vysokoškolského studia spolupracovala s režisérem Jakubiskem na filmech Zbehovia a pútnici, Radúz a Mahulena a s režisérem Zemanem na fantastickém filmu Na kometě, patřící již k významným filmům filmové kinematografie. Po absolvování vysoké školy nastoupila do Divadla na korze a poté na Novou scénu. Od roku 1983 je členkou Slovenského národního divadla. Počátkem 90.let přijímá nabídku Václava Havla a stává se velvyslankyní v Rakousku. Rozdělením Československa se podílí na vzniku Slovenské společnosti pro zahraniční politiku, zde působí sedm let jako její ředitelka. Roku 1999 se stala v prvních přímých volbách kandidátkou slovenského mimovládního sektoru na post prezidentky Slovenské republiky. O rok později se stává velvyslankyní v Polsku a po pěti letech tajemnicí ministerstva zahraničních věcí. Od roku 2006 je poslankyní slovenského parlamentu za středopravou SDKÚ. Za svou hereckou kariéru natočila přes sto filmů, inscenací a seriálů, například: Othello, Rusalka, Postřižiny, Princ Bajaja, Lev s bílou hřívou, Južná pošta nebo Súkromné životy. Paní Vášáryová vydala i několik knih, plynně hovoří šesti jazyky a je výbornou řečnicí.
Dopis jsem paní Magdě Vášáryové posílal 15.10.2009 s jednou fotografií, obálkou s mou adresou a slovenskou známkou. Dne 30.10.2009 jsem obdržel ve své obálce podepsanou a věnovanou svou fotografii a paní Vášáryová přidala svou knížku Hlavička štátu, kterou mě věnovala, přidala svou fotografii a ještě doplatila poštovné.

Adresa:
Paní
Magda Vášáryová
Bratislavský hrad
Nám. A. Dubčeka 1
Kancelář č. 207
812 80 Bratislava
Slovenská Republika
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Redhead Redhead | Web | 30. října 2009 v 19:46 | Reagovat

To je krásný, když jsou osobnosti tak milé a vstříčné ke svým fanouškům! Blahopřeju! Miluju ji v Postřižinách, nádherný film. A taky mám ráda film Radůz a Mahulena nebo Markéta Lazarová.

2 Tomáš Tomáš | E-mail | 31. října 2009 v 1:04 | Reagovat

Děkuju:). Byl jsem překvapenej když jsem obálku otevřel co vše mě paní Vášáryová poslala a dokonce doplatila poštovné. To se mě ještě nestalo a jsem moc rád a vděčný. Ve filmu Postřižiny byla naprosto úžasná:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama