Leden 2010

Zita Kabátová, Vítězslav Vejražka, František Filipovský

31. ledna 2010 v 19:40 Autogramy
Zita Kabátová se narodila 27.4.1913 v Praze. Zahrála si ve více jak 68 filmech, například: Ulička v ráji, Lízin let do nebe, Bláhové děvče, Zlatý člověk, Osmnáctiletá, Artur a Leontýnky, Hvězda, Noc klavíristy, Kulový blesk, Král Ubu, Babí léto, Želary nebo Hodinu nevíš.

Vítězslav Vejraška se narodil 9.5.1915 v Dolním Bousově u Mnichova Hradiště, zemřel 8.6.1973 v Praze. Stvárnil přes 37 filmových rolí, například: Turbina, Bláhový sen, Alena, Dravci, Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář, Jan Žižka, Proti všem, Lucerna, Pane, vy jste vdova nebo v seriálu F.L Věk.

František Filipovský se narodil 23.9.1907 v Přelouči, zemřel 26.10.1993 v Praze. Za svůj herecký život stvárnil přes 260 rolí, například: C. a K. polní maršálek, Jedna z miliónu, Panenství, Advokátka Věra, Pán a sluha, Bílá vrána, Turbina, Rukavička, Hotel Modrá hvězda, Zlaté dno, Císařův pekař - Pekařův císař, Anděl na horách, Slaměný klobouk, Dívka na koštěti, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Bouřlivé víno, Jak se budí princezny, Což takhle dát si špenát, Otec, Dobrá voda, Létající Čestmír, Arabela nebo Osudy dobrého vojáka Švejka.


Více se o těchto víjmečných hercích rozepíši v jednotlivých článcích.

Lída Baarová, Věra Ferbasová, Trude Grosslichtová, Theodor Pištěk

31. ledna 2010 v 19:07 | T.N.R |  Autogramy
Lída Baarová vlastním jménem Ludmila Babková se narodila 7.9.1914 v Praze, zemřela 27.10.2000 v Salzburgu v Rakousku. Za svůj herecký život natočila přes 65 filmů, například: Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Madla z cihelny, Dokud máš maminku, Ohnivé léto, Dívka v modrém, Turbina, Maskovaná milenka, Darmošlapové, Míšenka nebo film Batalion stín.

Věra Ferbasová se narodila 21 září 1913 v Sukoradech, zemřela 4.8.1976 v Praze. Hrála ve více jak 70 filmech, například: Polská krev, Studentská máma, Uličnice, Na tý louce zelený, Mravnost nade vše, Falešná kočička, Slečna matinka, Pozor, straší!, Andula vyhrála, Skřivánci na niti, Pan tau, Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Čtrnáctý v řadě.

Trude Grosslichtová se narodila 23.2.1912 v Praze jako Gertruda Marie Grosslichtová, zemřela 8.6.1995 v Nieuw Vennep v Nizozemí. Zahrála si ve 29 filmech, například: Psohlavci, Růžové kombiné, Revizor, Tři kroky od těla, Hrdina jedné noci, Irčin románek, Kvočna, Klatovští dragouni nebo Advokátka Věra.

Theodor Pištěk se narodil 13.6.1895 v Praze, zemřel 5.8.1960 v Mukařově. Na svém kontě má více jak 258 filmových rolí, například: Dvě matky, Drvoštěp, Svatý Václav, C. a K. polní maršálek, Muži v offsidu, Kantor ideál, Děvčátko, neříkej ne!, Matka Kráčmerka, Jedna z milionu, Jarčin profesor, Škola, základ života, Pozor, straší!, Ducháček to zařídí, Cech panen kutnohorských, Průlom, Komedianti nebo v pohádce Princezna se zlatou hvězdou.

Miloš Forman

31. ledna 2010 v 18:24 Autogramy
Rozhodl jsem se přidat další autogramy ze své sbírky, jedná se autogramy na smlouvách o dílo nebo jen na lístečku.


Miloš Forman se narodil 18.2.1932 v Čáslavi. Životní start nebyl pro Miloše Formana zrovna jednoduchý, rodiče mu zemřeli v koncentračním táboře, své dětství prožil po domovech mládeže a internátní škole pro oběti 2. světové války v Poděbradech. Po odmítnutí na DAMU se přihlásil na studia scenáristiky a dramaturgie na FAMU. První menší roli dostal ve filmu Stříbrný vítr, kde si zahrál roli vojáka. Po ukončení studia spolupracoval s Martinem Fričkem na filmu Nechte to na mně. Samostatně režíroval v roce 1963 snímek Konkurs, který tvoří dvě povídky Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly. Celovečerním prvním filmem byl Černý Petr, dále Lásky jedné plavovlásky a v roce 1967 vznikl jeho snad nejznámější český film Hoří má panenko. Po srpnu 1968 odchází do USA, kde na svůj talent upozorní komedií s Tinou Turner a Kathy Bates Odcházím. Obrovským triumfem je natočení filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, za který získává pět Oscarů, čtyři Zlaté glóby, Cenu amerických kritiků, Cenu L.A.: Director Guild Award a Cenu britské filmové akademie. Nasledoval muzikál Vlasy, Ragtime a v roce 1985 velkofilm Amadeus. Amadeus získal třináct nominaci na Oscara, z nichž osm proměnil ve zlatou sošku, Zlatý Globus, Cenu britské i francouské filmové akademie a již podruhé L.A.: Director Guild Award. Po sedmileté pauze natočil film Lid versus Larry Flynt, v roce 1999 Muže na měsíci s Jimem Carreym a Dannym de Vitem. Roku 2000 opět stojí před kamerou coby herec ve filmu Rabín, kněz a krásná blondýnka a v české pohádce Peklo s princeznou z roku 2008.

Autogram Miloše Formana je na smlouvě o dílo na nikdy nerealizovaný film s pracovním názvem Spinkej, to jsem já z 3.6.1966.

No name

31. ledna 2010 v 13:31 Autogramy
No name je slovenská skupina založená 26.srpna 1996, kdy se poprvé sešla původní čtyřčlenná sestava Viliam Gutray, Igor, Roman a Ivan Timkovců. Vtom samém roce vítězí ve 12. ročníku autorská píseň Rádia Regina Košický zlatý poklad ´96 s písní Môj kamoš. Po tomto víteztví se skupina jako zástupce Slovenské Republiky nominovala na mezinárodní soutěž o Bratislavskou Lýru ´97 a stala se tak přímím finalistou 32, ročníku tohoto festivalu populární písně. V roce 2000 získaly 5 cen Grammy - skladba roku, text roku, kapela a album roku a páté ocenění si odnesl producent Juraj Kupec. Českou hudební scénu dobyli v roce 2001 s písní Žily, o rok později se vydali po českých pódií a slavili velký úspěch. Na svém kontě mají osm alba a DVD Live In Prague. Podoba dnešní skupiny No name se skládá z Dušana Timko, Igora Timko, Ivana Timko, Romana Timko, Vilo Gutray a Zoli Sallai.

Autogram od skupiny No name pro mě získal můj synovec Jakub. Moc děkuju:)

Dominic Cooper

22. ledna 2010 v 13:27 Autogramy
Dominic Cooper se narodil 2.6.1978 v Greenwich ve Velké Británii. Zřejmě již jako malí měl o své budoucnosti velice jasnou představu, studoval na škole uměleckého zaměření Thomas Tallis a poté na Londýnské akademii múzických umění. Svou hereckou dráhu odstartoval po promoci v roce 2000. Na prknech co znamenají svět debutoval o rok později ve hře Mother Clap Molly House v Národním divadle. Další příležitostí v divadle byla hra The History Boys, s níž dobyl scény v Sydney, Broadwayi nebo Wellingtonu. Velkým posunem v jeho kariéře byla role Skay ve filmu Mamma Mia!, která mu přinesla celosvětový úspěch a další velké příležitosti u filmu. Dominica Coopra jste mohli vidět ve filmech a seriálech: Bratrsvo neohrožených, Šprti, Vévodkyně, Rozum a cit nebo ve filmu Vzdělávání.

Dominicu Cooperovi jsem posílal dopis 13.11.2009 se dvěma fotografiemi, obálkou s mou adresou a jednou mezinárodní odpovědkou. Dne 22.1.2010 jsem obdržel obě fotografie podepsané.

Adresa:
Dominic Cooper
Markham and Froggatt LTD.
4 Windmill Street
London W1T2HZ
UK

Petr Muk

21. ledna 2010 v 20:29 Autogramy
Petr Muk se narodil 4.2.1965 v Českém Krumlově. Vystudoval Stavební průmyslovku v Českých Budějovicívh. Již od mládí se věnoval hudbě, hrál na baskytaru a zpíval v kapelách. V roce 1985 založil vlastní kapelu Oceán se kterou se do podvědomí posluchačů dostali díky skladbě Ráchel. V Oceánu působil sedm let a získal různá ocenění. Dalším projektem byla skupina Shalom, se kterou sklízel stejný úspěch jako v předešlé kapele. Od roku 1997 se vydal na sólovou dráhu, natočil několik úspěšných desek a působil v řadě muzikálech ( Johanka z Arku, Golem).

Tento krásný autogram s věnováním pro mne získala má velká kamarádka Míša :)při osobním setkání, MOC DĚKUJU!!!

Amanda Seyfried

18. ledna 2010 v 22:02 Autogramy
Amanda Seyfried se narodila 3.12.1985 v Allentown - Pensylvanie v USA. Svůj půvab uplatnila již ve svých jedenácti letech v modelingu, po dokončení střední školy Williama Alena studovala na Forthamské Univerzitě v New Yorku. Vždy jí to velice táhlo k herectví a tak první role na sebe nenechali dlouho čekat, zprvu se objevila v několika seriálech jako Kriminálka Las Vegas, Veronica Mars nebo Dr. House. Velké příležitosti se jí dostalo rolí Sophii ve filmu Mamma Mia!, kde na sebe patřičně upozornila. Dále jste Amandu mohly vidět ve filmu Chloe nebo Boogie Woogie, v roce 2010 si zahraje v dalších třech filmech.

Amandě Seyfried jsem posílal dopis 26.11.2009 s dvěma fotkami, obálkou s mou adresou a jednou mezinárodní odpovědkou. Dne 18.1.2010 jsem obdržel obě fotografie podepsané a věnované, vše v mé obálce.Adresa:
Amanda Seyfriedy
PMB 216
3140 B Tilghman Street
Allentown, PA 18104
USA

Jana Hlaváčová

15. ledna 2010 v 21:02 Autogramy
Jana Hlaváčová se narodila 26.3.1938 v Praze. Již od útlého věku byla i se sestrou vedena svým tatínkem, ochotnickým hercem, k divadlu. Tomuto umění natolik propadla, že si nedovedla představit jinou možnost svého uplatnění. Již na základní škole navštěvovala divadelní kroužek a při studiích gymnázia statovala v divadle S.K.Neumanna, divadle Míly Melanové a ve Wolkerově divadle. Po úspěšném dokončení gymnázia nastoupila na pražskou DAMU. Svou první filmovou roli získala již během studií a to ve filmu Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže. V roce 1960 nastoupila do svého prvního angažmá v divadle J.K. Tyla v Plzni, zde odehrála pět sezón s nejrozmanitějšími rolemi. Během svého působení v Plzni si zahrála v několika výrazných filmech, například Noční host nebo Pieseň o sivom holubovi, přestože centrum filmového dění bylo v Praze. V Plzni se provdala za svého hereckého kolegu Jiřího Michného a v roce 1963 se jim narodila dcera Tereza, bohužel velice záhy Jiří Michné zemřel a Jana Hlaváčová se rozhodla vrátit do Prahy. V Praze přijala nabídku Národního divadla, které jí již dříve nabízelo angažmá. Zde si zahrála v desítkách velkých rolí, například role Maggie v Milerově hře Po pádu, Naděžda v Gorkého Poslední nebo Emilie Marty v Čapkově hře Věc Makropulos, za kterou obdržela národní cenu. Jana Hlaváčová je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejvýraznějších divadelních hereček pro svůj mimořádný široký herecký rejstřík a osobité kouzlo. Na prknech která znamenají svět se objevovala v komediích, psychologických hrách nebo třeba v antických dramatech. V Národním divadle se seznamuje se svým druhým životním partnerem Luďkem Munzarem a v roce 1971 se jim narodila dcera Barbora. Pro nesouhlas s uměleckým směrem souboru v roce 1990 z Národního divadla Luďek Munzar odchází a Jana Hlaváčová jej následuje. Začali spolu jezdit se zájezdovým představením S vůní šminek a benzínu. V roce 1995 přijímá paní Hlaváčová stálé angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působí do dnes. Zde stvárnila velice významné role a objevila se opět v rozmanitých podobách. Za účinkování ve hře Křehká rovnováha obdržela v roce 1996 cenu Thálie. Kromě divadla spolupracuje s rozhlasem a věnuje se pedagogickým pracím na DAMU. Doposud natočila přes stodavcet filmů, seriálů a inscenací, například: Florián, Eliška a její rod, Pan Tau, Chalupáři, Tetinka, Třetí princ, Ohnivé ženy, Vlak dětství a naděje, Jak básníkům chutná život, Sedmero krkavců, Četnické humoresky, Náves nebo seriál Hraběnky.

Paní Hlaváčové jsem psal 2.11.2009, spolu s dopisem jsem posílal jednu fotografii a ofrankovanou obálku s adresou, dne 15.1.2010 jsem obdržel fotografii věnovanou a z druhé strany s krásným vzkazem.

Adresa:
Paní
Jana Hlaváčová
Česká Televize
"Kouzelná školka"
Kavčí Hory
140 70 Praha 4

První narozeniny!

12. ledna 2010 v 12:34 Články
Přesně v tento den, ale před rokem sem založil svůj blog o autogramech. Samotný nápad se založením blogu jsem neměl však já, ale Romča - Sammya :), která mě pomohla i v samotných začátcích jak napsat dopis do zahraničí a veškeré náležitosti souvysejíci s jeho posláním, abych se dočkal kýženého úspěchu v podobě autogramu. Za co jí patří mé veliké díky. Blog se postupně začal rozrůstat, vyvíjet, přibývalo návštěv a já se byť virtuálně seznamoval s úžasnejma lidičkami, které a jsem na to hrdý jsou mými SB! Stejně jako Romče i jim všem patří mé veliké poděkování, za pomoc, radu, krásné komentáře, diskuze a vůbec, že jsou!!!
Netuším kolik času jsem zde na blogu strávil nad články :) a že ho bylo spousta :), ale vím, že se stal nedílnou součástí mého života a můj koníček získal jiný rozměr a rozhled.
Přitom vše začalo naprosto nevině. Mé sbírání mělo začít a skončit autogramem Věry Ferbasové, Adiny Mandlové a Zity Kabátové, prvorepublikovými herečkami, které mám velice rád a vždy jsem toužil mýt jejich autogram. Můj sen mě splnily rodiče k narozeninám, bylo to naprosto neuvěřitelné a do dnes si na tento okamžik velice dobře pamatuji. Říká se, že s jídlem roste chuť a já chuť měl a velkou :), tak jsem začal sbírat prvorepublikové herce, posléze jsem sbírku rozšířil o české herce až do současnosti, no a odsud byl jen krůček k napsání prvního dopisu do zahraničí a následném popostrčení k založení blogu :).
Doufám, že i do budoucna se zde budu moci s Vámi podělit o své úspěchy a rozvinout další zajímavé diskuze :).

Gabriela Vránová

7. ledna 2010 v 18:09 Autogramy
Toto krásné PF a pozvánka na film Království poezie od paní Vránové mě hodně potěšilo!
Gabriela Vránová se narodila 27.7.1939 v Novém Městě nad Vahom. Herectví vystudovala na brněnské JAMU v roce 1960 a odešla do Ostravy do Moravskosleského národního divadla, kde prožila dvě sezóny. Již v Ostravě přišly první nabídky na účinkování v televizi, filmu a rozhlase. Z Moravskosleského národního divadla odešla do stálého angažmá Divadla na Vinohradech v Praze. Tomuto divadlu zůstala věrná celý svůj život, ztvárnila zde řadu nezapomenutelných rolí. Působila zde více jak čtyřicet sezón. Gabriela Vránová patří k našim nejvýznamnějším herečkám především díky svému smyslu pro charakterní a dramatické herectví. Celý život se také věnuje recitaci, a tak se bez nadsázky dá nazvat královnou české poezie. V rozhlase a v dalších zvukových médiích (Supraphon, Audiostory...) natočila celou řadu pohádek, rozhlasových her, večerníčků. Přečetla stovky veršů, tisíce stránek četby na pokračování - Bílé noci, Čarovné prstýnky, Polní žínka Evelýnka, Štuclinka a Zachumlánek, Co život dal a vzal... Spolupracuje s významnými umělci - výtvarníky, hudebníky, spisovateli atd. Získala prestižní cenu Prix Bohemia za herecký rozhlasový výkon a Křišťálovou růži - nejvyšší ocenění v oblasti uměleckého přednesu. Neopomenutelná je i její práce v dabingu, kde "spolupracovala" s takovými hvězdami, jakými byly a jsou: M. Monroe, C. Deneuve, L. Taylor, J.Moraue. Po svém otci podědila i talent spisovatelský. Uveřejnila desítky fejetonů, které se poté staly základem pro její knihu Magnetický vítr, která dosáhla už druhého vydání. Již skoro tři desítky let učí na Pražské konzervatoři. Mezi její první žáky patří například Vladimír Dlouhý či Zlata Adamovská.
Je také držitelkou ocenění Jaroslova Průchy, Medaile Karla Čapka 1994, Cena Karla Čapka na Slovensku 1996, Cena Čs.rozhlasu. Je členkou různých společenských spolků, například: Členka Herecké asociace, Členka Umělecké besedy, Čestná členka Asociace starožitníků, Společnost bratří Čapků nebo Společnost TGM - Hodonín. Gabriela Vránová také velice úzce spolupracuje s charitativními organizacemi Modrý klíč, Múzy dětem a Nadace G. Broma. Hrála ve více jak padesáti filmech, inscenacích a seriálech, například: Hledá se táta!, Sňatky z rozumu, Pohádky z tisíce a jedné noci, F.L.Věk, Chalupáři, Tetinka, Jak vytrhnout verlibě stoličku, Hop a je tu lidoop, Jak dostat tatínka do polepšovny, My všichni školou povinní, Poutníci, Tři životy nebo televizní film Oběti: Karambol.
Více se o paní Gabriele Vránové dozvíte na jejích internetových stránkách: www.gabrielavranova.com/Gabi/ , ze kterých je čerpáno v tomto článku.

Dev Patel

4. ledna 2010 v 19:30 Autogramy

Dev Patel se narodil 23.4.1990 v Londýně ve Velké Brytánii. Oba jeho rodiče jsou původem z Indie. Od svých deseti se věnoval bojovému umění Teakwoondo, ve kterém je držitelem černého pásku a bronzové medaile z MS 2004 v Dublinu. Základní školu Longfield Primary School absolvoval v londýnské čtvrti Harrow, kde žil se svými rodiči. Poté studoval Whitmore High School a na GCSE absolvoval obor drama. Svá studia zdárně zakončil v roce 2007, kdy na televizních obrazovkách sklízel úspěch coby britský muslimský teenager Anwar Kharral v kultovním seriálu Skins. Největší úspěch zaznamenal rolí Jamala K. Malika ve filmu Milionář z chatrče, dále jste ho mohly vidět v Everyone a v roce 2010 jej budete moc spatřit v připravovaném filmu Poslední vládce větru.

Devu Patelovi jsem psal dopis 6.6.2009. S dopisem jsem poslal dvě fotografie, obálku a jednu mezinárodní odpovědku. Dne 4.1.2010 jsem obdržel obě své fotografie podepsané.

Adresa:
Dev Patel
Curtis Brown Group LTD
Haymarket House
5TH Floor
28-29 Haymarket
SW 14 45P
London