Adina Mandlová

2. února 2010 v 22:48 |  Autogramy
Adina Mandlová se narodila 28.1.1910 v Mladé Boleslavi.Již od svých čtyř let hrála na piáno, otcem byla nejen velice milována, ale především rozmazlována. V rodině jí všichni museli vykat. Veškerá privilegia a velké postavení v rodině ztratila otcovou smrtí ve svých osmi letech. V šestnácti odjela do dívčího penzionátu v Paříži, odkud byla po dvou letech vyloučena za špatné chování. Po návratu domů chvíli pracovala jako sekretářka, ale netrvalo dlouho a dostala se ke své první filmové roli ve filmu Děvčátko, neříkej ne!z roku 1932. Jejímu kouzlu neodolal ani Hugo Haas, se kterým nejen na filmovém plátně vytvořili milenecký pár. Adina ve své největší slávě točila i jedenáct filmů ročně, lidé jí milovaly a kritici často spochybňovali její talent. Během války se kolem ní začali objevovat polopravdy, pomluvy a fámy. Následkem těchto zvěstí přišla o práci v divadle a roku 1945 natočila svůj poslední český film Sobota. Po skončení druhé světové války byla ihned zatčena a nějaký čas vězněna. Stejně jako řada dalších velkých hvězd první republiky se nesměla objevit ve filmu. Nastoupila tedy do továrny a po účelovém sňatku s Čechem s anglickým
občanstvím odjela do Anglie. Zde se na chvíli vrátila k herectví, natočila zde film Fool and Princess, the a dva seriály Ghost Squad a Saint, The. Adina Mandlová byla několikrát vdaná, ale klid a štěstí našla až v náruči Bena Pearsona, ačkoli byl homosexuál. Úspěch u filmu v zahraničí se bohužel nedostavil a tak začala studovat sochařství v denním studiu v Londýně, to se také stalo jejím dalším povoláním. Velkým návratem na prkna co znamenají svět v rodné zemi měl být muzikál Hello Dolly, ale petice kolegů proti jejímu návratu a zájmy ministerstva vše znemožnily. V roce 1974 se s manželem odstěhovaly na Maltu, kde napsal svou autobiografii s názvem Dneska už se tomu směju. Do Čech se skutečně vrátila až v roce 1991 a zde také zemřela 16.6.1991 v Příbrami.

O Adině Mandlové a Lídě Baarové se říkalo: Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové.

Zahrála si například ve filmech: Život je pes, Nezlobte dědečka, Mravnost nade vše, Holka nebo kluk?, Bílá vrána, Kristian, Přítelkyně pana ministra, Katakomby, Noční motýl, Hotel Modrá hvězda, Bláhový sen nebo Okouzlená.

O Adině by se dalo napsat spousta podrobnějších věcí, jejích zážitků a životních cest, ale myslím, že bych Vás tím ochudil o touhu si její autobiografii Dneska už se tomu směju přečíst a ta opravdu stojí za to!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | E-mail | 2. února 2010 v 22:58 | Reagovat

Ahoj Trangis, hlasoval jsem, ale tvůj koment jsem smazal, příště prosím použij rubriku REKLAMY!

2 Romi Romi | Web | 3. února 2010 v 18:05 | Reagovat

Před pár dny byl na nově malý dokument o Adině a jejím životě.Větu znám a je to pěkné..Škoda, že většina krásných a úspěšných prvorepublikových hereček měla většinou pohnutý osud:(

3 Tomáš Tomáš | E-mail | 3. února 2010 v 18:18 | Reagovat

[2]:Jo viděl jsem:) bylo to ve Víkendu. Zrovna jsem dočetl fnížku Josefa Škvoreckého Útěky o Lídě Baarové a četl jsem jí jedním dechem. Je smutné jak se některé životy odehrávali ať už vlastní vinou nebo díky lidské zášti a pomstichtivosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama