Libuše Havelková, Josef Somr

21. března 2010 v 15:08 |  Autogramy
Libuše Havelková rozená Drboutová se narodila 11.5.1924 v Českých Budějovicích. Již od základní
Libuše Havelková
školy snila o kariéře herečky, v roce 1942 se proto přihlásila ke studiu na pražskou státní konzervatoř. Školu však němci uzavřeli a paní Libuše byla nuceně nasazená do Berlína. Po skončení války se znovu vrátila a v roce 1946 dokončila studia na konzervatoři, odtud šla rovnou na DAMU. DAMU úspěšně zakončila v roce 1948 a nastoupila do Státního divadla v Ostravě. Při práci v ostravském rozhlase se seznámila se svým mužem Svatoplukem Havelkou. Po třech letech v Ostravě získala angažmá u E.F.Buriana v Praze. Devět sezón působila na scéně Déčka. V roce 1960 přijal nabídku na angažmá v Národním divadle, kde setrvala až do svého odchodu do důchodu v roce 1990. Prvním filmem byl Výlet pana Broučka do zlatých časů z roku 1949, výrazněji na sebe upozornila ve filmu Robinsonka (1956). Na svém kontě má více jak devadesáti filmech, seriálech a inscenacích, například: Florenc 13.30, Osení, Ostře sledované vlaky, Byli jednou dva písaři, Tchán, Nemocnice na kraji města, My všichni školu povinní, O štěstí a kráse, Helimadoe, Šípková Růženka, Hraběnky nebo film Pamětnice. Moderovala také pořad pro děti Kouzelná školka.

Josef Somr se narodil 15.4.1934 ve Vracově u Kyjova. Do buperty byl rozhodnut jí v otcových šlépějích a stát se železničářem, ale na kyjovském gymnáziu ujistil, že nemá nadání na technické
Josef Somr
předměty a jeho studijní výsledky byly více než rozpačité. Podstatě náhodou podal přihlášku na brněnskou JAMU, když se nemohl rozhodnou kam po maturitě. V roce 1956 úspěšně zakončil svá studia na JAMU a nastoupil do svého prvního angažmá v Českém Těšíně. Působil také v Divadle bratří Mrštíků v Brně, nebo čtyři roky na prknech v Pardubicích. První filmová role byla v psychologickém dramatu Obžalovaný (1964), zde zaujal režiséra Jana Kačera a tak získal angažmá v právě začínajícím Činoherním klubu. Velkým triumfem a zařazením mezi hereckou elitu byla role ve filmu Ostře sledované vlaky. Roku 1978 přešel do souboru Národního divadle, kde setrval až do roku 2002, kdy odešel znechucen nekoncepčností divadle do důchodu. Svůj talent uplatnil i v rozhlase nebo dabingu. Spatřit jste jej mohly například: Pražské noci, Pan Tau, Adagio, Páni kluci, Léto s kovbojem, Žena za pultem, Fešák Hubert, Strašidla z Vikýře, Mág, Svědkyně, Na zámku, Anděl Páně, Čert ví proč, U mě dobrý nebo Pamětnice.

Oba autogramy jsem zakoupil na klubovém setkání KSA v Praze 20.3.2010.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 21. března 2010 v 16:22 | Reagovat

Tome velká gratulace k získání. Oba dva jsou skvělý a bohužel  už v letech a také bych je ráda měla, ale jak vidíš těžko se získávají..

2 Tomáš Tomáš | E-mail | Web | 21. března 2010 v 22:47 | Reagovat

[1]: Romi musím jen a jen souhlasit. O paní Havelkové už není ani slyšet a sehnat adresu je takřka nemožné a o panu Somrovi to platí zrovna tak. Byl jsem moc rád, když jsem je na ně na srazu narazil. Moc děkuju:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama