Březen 2011

Alena Vránová

29. března 2011 v 15:33 | T.N.R |  Autogramy
Alena Vránová se narodila 30.7.1932 v Praze. Již jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a v


dětských rolí na pražských scénách. Snila o dráze učitelské, ale nakonec se rozhodla pro hraní a šla studovat na DAMU. Po úspěšném zakončení studií byla ve stálém angažmá v Oblastním divadle a poté přešla do Divadla ABC. Zde se setkala s Janem Werichem nebo Otou Ornestem. První role přišla v roce 1948 v pohádce O ševci Matoušovi. Obrovský úspěch a slávu získala o čtyři roky později v pohádce Pyšná princezna. Poté přišli další velké úspěchy ve filmech Dovolená s Andělem, Hudba z Marsu nebo Hrátky s čertem. V šedesátých letech dostávala jen málo příležitostí zahrát si ve filmu, ale o to víc excelovala na prknech divadel. Do roku 1993 působila v Městských divadlech pražských, nyní je v angažmá v Divadle Ungelt.V roce 1997 obdržela cenu Thálie za ztvárnění stárnoucí herečky Gretie Mathewsové ve hře Bouřlivé víno. Dále jste Alenu Vránovou mohli spatřit ve filmech, seriálech a inscenacích, například: Milí Bakaláři, 30případů majora Zemana, Chalupáři, Žena za pultem, Já to tedy beru, šéfe...!, Causa Králík, Vlak dětství a naděje, Kamarád do deště, Díky za každé nové ráno, Ulice, Náves nebo ve filmu Vratné lahve.

Dopis jsem paní Aleně Vránové posílal 16.2.2011 s dvěma fotografiemi a ofrankovanou obálkou s mou adresou. Dne 29.3.2011 jsem obdržel obě fotografie podepsané.

Adresa:
Alena Vránová
Divadlo Ungelt
Malá Štupartská 1
110 00 Praha 1
František Peterka

28. března 2011 v 12:00 | T.N.R |  Autogramy
František Peterka se narodil 17.3.1922 v Praze. Od mládí se velice intenzivně věnoval sportu, hlavně vzpírání, kterému se chtěl věnovat profesionálně. Několik hodin denně na sobě pracoval, zdokonaloval postavu, aby mohl být nejlepší Československým vzpěračem. Osud ho však nasměroval na jinou cestu, na cestu hereckou. Po obchodní škole vystudoval hereckou konzervatoř a nastoupil jako zaměstnanec do pojišťovny, svého snu se však nevzdával a za ušetřené peníze si dokupoval nové činky. Vše se změnilo angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Zde vytvořil desítky rolí a jako málokdo se během jednoho dne dokázal naučit celou svou roli.
První seznámení s kamerou přišlo v roce 1949 ve filmu Veliká příležitost, větší příležitosti uplatnit svůj herecký talent a zároveň nechat vyniknout svou vypracovanou postavu mu poskytl film Černý prapor z roku 1958. V roce 1966 se objevuje ve filmu Dáma na kolejích a dostává se do širokého podvědomí veřejnosti. Dostává role ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku(1970), již legendární Krkonošské pohádky(1974), Jáchyme hoď ho do stroje!(1974) nebo Pan Tau(1975). Po natočení filmu Zítra to roztočíme, drahoušku...!(1976) není v Československu nikdo kdo by Františka Peterku neznal. Následují filmy Zítra vstanu a opařím se čajem(1977), Já už budu hodný, dědečku!(1978), jak dostat tatínka do polepšovny(1978), Arabela(1979), Co je doma, to se počítá, pánové...(1980) nebo Příště budeme chytřejší, staroušku!(1982). Poslední filmovou roli ztvárnil ve filmu Kráva, z roku 1992. Hereckou kariéru překazila nehoda v roce 2001. Při procházce ho srazilo auto a se zpřelámanými nohami jej převezli do nemocnice. Zde si František Peterka pobil celé tři roky, prodělal přes třicet operací, trpěl velkými bolestmi a depresemi, přál si zemřít. Chuť do života mu vrátil tolik milovaný sport, začal posilovat a vzpírat se osudu. Ani dvě zlomeniny krčku, které později prodělal, mu nezkazili náladu a chuť do života. Sice se nestal vzpěračem a olympionikem, ale stal se hercem, velice oblíbeným hercem, stal se legendou!

Návrat

27. března 2011 v 22:26 | T.N.R |  Články
Dnes jseme se vrátili z lyžovačky v rakouských Alpách. Nakonec jsme si pobyt prodloužili o jeden den a tým i prožitek z umu lyžařském. Kupodivu jsem vyvázl bez pošramocení a zlomenin jakýkoliv údů, což je absolutní úspěch:). Celkem jsem se i zlepšil a přeměnil jsem takřka z cela styl pluhu na styl jízdy. Moc děkuji za velkou podporu:)

Alpy

23. března 2011 v 8:28 | T.N.R |  Články
Dnešní den začal stejně tak chaoticky jako včerejší skončil. Sedím se svou rodinou v autě a jedem na čtyři dny do rakouských alp lyžovat. Bohatě by mě a mému umu stačily hory a nejlépe ty naše, ale hlas rodiny rozhodl a jsme na cestě do pro mě neznámých vod. Pokud to přežiju a ten nahoře dá a vrátím se tak, blog poběží dál :). Nevím zda je tenhle smajlík na místě páč mám neuvěřitelnej strach, na lyžích jsem stál cca dvakrát a nějak mě to i stačilo. Tak držte palce a mějte se krásně.

Zdeněk Svěrák

22. března 2011 v 13:00 | T.N.R |  Autogramy
Zdeněk Svěrák se narodil 28.3.1936 v Praze. Vystudoval VŠ pedagogickou v Praze a čtyři roky se svému oboru věnoval, vyučoval český jazyk a literatury. V roce 1961 působí jako redaktor v Českém rozhlase, který vysílá jeho pořad vinárna U Pavouka. Později přešel do filmového studia Barrandov, kde se věnoval scenáristice. Krom scenáristy je také hercem, zpěvákem, textařem a spisovatelem. Vytvořil nerozlučnou dvojici s Ladislavem Smoljakem, se kterým vdechli život Járovi Cimrmanovy, založili stejnojmenné Divadlo Járy Cimrmana, vytvořily nejednu vynikající hru, spolupracovali na řadě již kultovních filmů a v řadě v nich si i zahrály. Další dvojici vytvořil s Jaroslavem Uhlířem, se kterým se věnují hudební tvorbě. Vydávají zpěvníky,vytváří
nezapomenutelné písně jako třeba Holubí dům, který nazpíval Jiří Schelinger a mohou se pochlubit zlatou i platinovou deskou za prodané hudební nosiče. Se svým synem Janem vytváří pevný filmový tým. Natáčí spolu například film Tmavomodrý svět nebo Kolja, za kterého získávají Oscara a mnohé další ocenění. Na svém kontě má více jak šedesát filmů, například: Zločin v šantánu, Pane, vy jste vdova!, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Vrchní, prchni!, Trhák, Tři veteráni, Jára Cimrman, ležící, spící, Lotrando a Zubejda, Akt, Vratné lahve nebo Kuky se vrací.


Panu Svěrákovy jsem psal 13.3.2011, spolu z dopisem jsem posílal ofrankovanou obálku a dvě fotografie. Dne 21.3.2011 jsem obdržel obě fotografie podepsané a věnované a přidanou fotografii od pana Svěráka s autogramem a věnováním. První fotografii je podepsaná a věnovaní ze zadní strany, ale jelikož se inkoust smazal podepsal jí ze přední strany, u druhé fotografie přidal pan Svěrák svůj autogram k panu Smoljakivy, kterému jsem posílal dopis již dříve.

Adresa:
Zdeněk Svěrák
Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana
Štítného 5
130 00 Praha 3


Ladislav Špaček

21. března 2011 v 14:00 | T.N.R |  Autogramy

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček se narodil 17. srpna 1949 v Ostravě. Je českým spisovatelem, televizním novinářem, moderátorem, pedagogem a bývalým tiskovým mluvčím Václava Havla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Později na pražské univerzitě také vyučoval. V současné době je především znám výukou týkající se etikety.

Autogram jsem získal osobně na klubovém setkání v Praze 19.3.2011.

Anna Sedláčková

20. března 2011 v 14:03 | T.N.R |  Autogramy
Anna Sedláčková se narodila 29.9.1887 v Praze. Pochází z velké herecké rodiny a sklony k divadlu podědila i Andula jak jí přátelé a později i diváci říkaly. Umění hereckém jí učil otec a Marie Hübnerová. Začínala hrát u ochotníků, své první angažmá získala v Národním divadle, kde působila od 15.1.1905 až 1.5.1919, 1922 až 1923, 1925 až 1928, 1929 až 1933 a od roku 1938 již jen pohostinsky. Dále byla v souborech v Divadle na Vinohradech, pohostinsky v Městských divadlech pražských a v divadle Vlasty Buriana. V letech 1939 až 1945 založila svou vlastní divadelní scénu Divadlo Anduly Sedláčkové. Svou první roli ztvárnila v němém filmu Falešný hráč, poté následovali filmy Andula žárlí, Estrella, Šaty dělají člověka, O Adrienu nebo třeba Lucerna. Bohužel se žádný ze šestnácti snímků které natočila nedochoval. Za své herecké umění získala v roce 1927 Státní cenu, roku 1948 byla nucena z politických důvodů omezit hraní a v roce 1967 byla oceněna titulem Národní umělkyně. Anna Sedláčková zemřela 24. listopadu 1967 v Praze na následky zranění po srážce s motocyklem.

Tuto fotografii jsem získal na klubovém setkání KSA v Praze 19.3.2011.


Milena Dvorská

20. března 2011 v 9:28 | T.N.R |  Autogramy


Milena Dvorská se narodila 7.9.1938 v Prostějově. Od mala prahla k divadlu a vystupovala s ochotníky, ale i přes svou touhu se měla stát zdravotní sestrou. Při zájezdovém vystoupení si jí všiml Jan Werich a pozval jí na konkurs k nově připravované pohádce Byl jednou jeden král. Po velké úspěchu této pohádky byla Milena Dvorská přijata na pražskou DAMU (1956 - 1960), kterou úspěšně absolvovala u profesora Radovana Lukavského.Po ukončení DAMU nastoupila do stálého angažmá v Divadle E.F.Buriana,zde působila až do jeho zrušení v roce 1991, mimo let 1970 až 1972 kdy spolupracovala s Krejčovým Divadlem za branou. Půl roku byla zaměstnána v kanceláři prezidenta republiky Václava Havla v dopisovém oddělení, ale touha stát před kamerou nebo na divadelních prknech byla větší. Od druhé poloviny roku 1991je členkou Divadle za branou II, po jeho opětovném zrušení v roce 1995 odchází do předčasného důchodu a jen hostuje v Divadle na Fidlovačce a v Divadelní společnosti Háta. Za svou hereckou dráhu si zahrála ve více jak stotřiceti filmech, seriálech a inscenací, postupně z princezen, dívek a slečen přešla na role maminek, tet a babiček. Nezapomenutelně zazářila třeba: Anděl na horách, Tři chlapi v chalupě, Pan Tau, Marečku, podejte mi pero!, Jak se budí princezny, Malý pitaval z velkého města, Vesničko má, středisková, O Popelákovi, O ztracené lásce, Ulice, Maharal: tajemství talismanu, Letiště nebo ve filmu Ať žijí rytíři!. Věnovala se také rozhlasu a dabingu. Milena Dvorská zemřela náhle 22.12.2009 ve svém pražském bytě.

Autogram jsem koupil na srazu KSA v Praze 19.3.2011


Pošta

18. března 2011 v 20:01 | T.N.R |  Články
Na stránkách jednoho mého SB je článek týkající se pošty, nebudu bonzovat jelikož se to nedělá a Sammya by asi nebyla rád:), ale celkem jsem pořádně nahlodanej. Když se článek zveřejnil, hrdinsky jsem odpověděl, že jsem radši, když pošta nepříjde vůbec, než jí třídit a zjistit, že mě nepřišlo krom složenek nic. Jak jsem (denně) na tento článek narážel a četl jej pořád dokola, červíček podezíravosti zahlodl svůj zub. Dnes, když opět schránka zela prázdnotou, pošťačku nikde nevídaje, střežíc bílou věc na plotě od osmy ráno do půl jedné odpoledne a silnici, po které modré auto naděje jezdí, jsem totálně propadl depresi, že se stávám terčem autogramového zloděje, který snad je v číhání a slídění lepší jak já:).
Samozřejmě je to blbost, ale je to nejjednodušší vysvětlení proč vůbec nic nechodí při velkém množství odeslaných dopisů. S velkou nadějí a vírou se upínám k pondělku, kdy zas pošta začne chodit, každopádně tento půst si vynahradím ( aspoň doufám ) na zítřejším setkání sběratelů autogramů v Praze.

Petr Jančařík

11. března 2011 v 11:49 | T.N.R |  Autogramy
Petr Jančařík - lední hokej obránce - se narodil v Pardubicích v roce 1972, s hokejem začal již v pěti letech. Prošel všechny žákovské kategorie a v roce 1986 odešel na Stavební průmyslovou školu do Havlíčkova Brodu. Zde po dobu čtyř let oblékal dorostenecký dres místního klubu. V roce 1990 se vrací do Pardubic a poprvé nastupuje za extraligový tým, roku 1996 nastupuje do Třince, kde hraje dva roky, poté se znovu vrací do Pardubic a zůstává zde až do roku 2001. Znovu jde do Třince, ale tentokrát na tři roky, následuje dvouleté působení v Českých Budějovicích, kterým pomohl k návratu do extraligy. V sezóně 2005/2006 je v Chrudimi a zde také vede svého syna k hokeji. Od srpna 2007 hraje za HC Kutná Hora.

O autogram jsem si napsal na email přímo Petrovi Jančaříkovi 8.3.2011 a dne 10.3.2011 jsem obdržel fotografii s autogramem a věnováním.

Petr Jančařík a Ruda z Ostravy

10. března 2011 v 8:29 | T.N.R |  Autogramy
Petr Jančařík se narodil 1.1.1952 v Plzni. Český herec a moderátor se do podvědomí diváku dostal v letech 1984 až 1996, kdy moderoval v České televizi pořad Magion. Dále moderoval pořady Studio rosa nebo Tutovka. V současné době ho můžete spatřit na TV Public v pořadu Tajemství šéfkuchaře, v představení Františka Ringo Čecha Na Brusel, Vávro! Na Brusel! a v pravidelných setkáních v Divadle Miroslava Horníčka v Plzni Veřejné rozhlasové nahrávky P. Jančaříka.

Tentokrát byl jedním z hostů u Petra Jančaříka Ruda z Ostravy. Poprvé se na televizní obrazovce objevil v roce 2005 v pořadu kabelové televize HBO NA STOJÁKA. Postava burana, horníka z ostravských dolů se okamžitě zapisuje do podvědomí diváků. Široké veřejnosti se představil až v roce 2008 na TV Nova v soutěží X-Factor, kde předvedl legendární vzdušné bubínky a pecku Ach synku, synku. Na svém kontě má několik písní, které se během malé chvíle staly hity, největší je zřejmě píseň s Martinou Pártlovou OSTRAVA!!!.

Autogramy pro mě získal jeden úžasná človíček.Moc děkuji :)


Karel Gott

8. března 2011 v 12:52 | T.N.R |  Autogramy
Karel Gott se narodil 14.7.1939 v Plzni. Velice se toužil stát se malířem. Po ukončení povinné školní docházky se hlásil na studium výtvarného umění, ale nabyl přijat a tak se šel učit na elektromontéra v ČKD. Zde se krom malování věnoval i zpěvu. Příležitostně vystupoval jako amatérský zpěvák a účastnil se nejrůznějších pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957 na jedné ze soutěží. U poroty sice pohořel, ale za to dostal velice lukrativní angažmá v pražských tanečních kavárnách. Krom svého zaměstnání v ČKD, stačil i vystupovat jako zpěvák. V roce 1960 odchází ze svého zaměstnání a plně se věnuje už jen zpěvu. Zprvu je jeho pěvecký projev vnímán velice rozpačitě, publikum si těžko zvyká na zcela odlišný styl jež se vymyká zažitým trendům. Až v roce 1962 přichází twist a česká pop scéna dostává novou krev do žil. Své šance se pevně uchopil i Karel Gott. Působí v divadle Semafor a s Vlastou Průchovou vítězí v rozhlasové hitparádě s písní Až nám bude dvakrát tolik. Absolutním triumfem a velkým zvratem v jeho kariéře je nazpívání písně Oči má sněhem zaváté, která se stala největším hitem roku 1963. Vtom samém roce se Karel Gott úplně poprvé ocitá na samém vrcholu pěvecké soutěže Zlatý slavík. V roce 1965 odchází ze Semaforu, zakládá s bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo, kde je hlavní hvězdou. O dva roky později je divadlo rozpuštěno a Karel odchází na sedmi měsíční angažmá do Spojených států. Ze Spojených států se vrací jako úplně noví zpěvák, je dokonalí, sebevědomý profesionál, který převyšuje své kolegy, ale pořád zůstává skromným. 70. a 80. léta umocňují jeho post nejlepšího českého zpěváka, velké popularity se také těší v zahraničí, má na svém kontě nejeden velký hit, spolupracuje z televizí, nazpíval například titulní píseň k animovanému seriálu Včelka Mája a získává přívlastek Zlatý hlas z Prahy. V roce 1990 se rozhoduje ukončit svou pěveckou kariéru a pořádá obrovské turné na rozloučenou nejen po Čechách, ale i v Německu. Své rozhodnutí mění po naprosto obrovském úspěchu tohoto turné. Album Když muž se ženou snídá, vydané v roce 1992, se stává nejprodávanější deskou roku. Znovu se začíná věnovat malování a velice úspěšně vystavuje v Čechách i v zahraničí. Roku 1996 je obnovena anketa Česká slavík, dříve Zlatí slavík, a Karel Gott se opět umisťuje na první příčce. Tento post obhajuje každoročně, krom roku 1998 kdy získal stříbrného slavíka. Karel Gott se stal fenoménem oslovující několik generací, stal se žijící legendou.

Dopis jsem posílal 27.1.2011 s jednou fotografií a ofrankovanou obálkou. Dne 8.3.2011 přišel dopis, použitá byla jiná obálka, moje fotografie nedorazila, ale byla dána jiná, samozřejmě podepsaná. Dopis byť jsem posílal na soukromou adresu, za kterou vděčím Jani:) a moc děkuji, tak odpověď dorazila s agentury.

Zita Kabátová

7. března 2011 v 12:12 | T.N.R |  Autogramy
Tento autogram je můj první, který mně Zituška věnovala do své knížky " Zita Kabátová Lásky a lidé z mého života ". V té době jsme se teprve seznamovali a naše rozhovory byly v duchu vykání a i věnování proto bylo stejného rázu. Vybavuji si květiny, které jsem jí přinesl, náš rozhovor a i počasí, které venku panovalo :). Říká se, že vzpomínky zůstanou v naší mysli navždy zakódovány, pevně doufám, že ta to bude jedna z nich a za dvacet, třicet let si jí vybavím stejně barvitě jako dnes.


Martin "Pyco" Rausch

2. března 2011 v 20:04 | T.N.R |  Autogramy
Martin Rausch, známý také pod přezdívkou "Pyco", se narodil 9.10.1977 v Bratislavě. Vystudoval na hotelové akademii. V
patnácti se ucházel ve Fun Rádiu na post hudebního redaktora. Po nástupu do rádia připravoval podklady pro moderátory, k mikrofonu ho dotlačila Olga Záblacká. Dávala mu prostor a učila ho improvizace. Působil v STV, kde moderoval pořady o vaření a cestování. Pozvání na konkurz Slovensko hledá superstár považoval spíše za žert a doplnění své osoby do počtu možných uchazečů. Post moderátora získal a s tím i velkou popularitu, která jej zaskočila. Moderoval také Let´s Dance, je také hudebním dramaturgem divadelních představení a některých televizních programů. Zahrál si také v televizním kriminálním seriálu Město stínů a ve filmu Fabrika Smrti: Mladá krev. V Čechách si získal velkou pozornost moderováním soutěže Česko Slovensko má Talent, který moderoval s Jakubem Prachařem.

O autogram jsem si napsal 26.2.2011 do TV Prima na email : informace@iprima.cz a odpověď přišla dne 2.3.2011.

Jana Šulcová

1. března 2011 v 13:49 | T.N.R |  Autogramy
12 února 1947 se v Praze narodila Jana Šulcová. I když nevyrůstala v herecké rodině, hraní miloval již od dětství a toužila se stát herečkou. Spolu s bratrem hrála loutkové divadlo, recitovala, organizovala kulturní vystoupení, působila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a na gymnáziu se spolužákem Vítězslavem Jandákem hrála divadlo. Úspěšně vystudovala DAMU. Již během studií získala své první zkušenosti s kamerou, zahrála si ve filmu Křesadlo, Spalovač mrtvol nebo v seriálu Hříšní lidé města pražského, vše stačila natočit během roku 1968, o rok později se stala čelenkou v Městských divadlech pražských. Počátkem 70. let se začala velice slibně rozvíjet její kariéra, šla z role do role, v televizi byla plně obsazovaná do nejrůznějších inscenacích, televizních filmů a seriálů. Filmová kamera si kvalit Jany Šulcové začala více všímat až počátkem 80. letech. V té době si zahrála roli Kateřiny Horákové ve filmu S tebou mě baví svět, který si rychle získal velkou pozornost a stal se diváckým megahitem. Koncem 80. let prožívala Jana Šulcová velkou životní krizi, těžké období jí téměř vyřadilo z herecké práce na bezmála deset let. Nyní se opět věnuje svému vysněnému řemeslu jak před filmovou - televizní kamerou tak na divadelních prknech. Za svou hereckou dráhu má na svém kontě bohatý rejstřík filmů, inscenací a seriálů, například: Mata Hari, Slaměný klobouk, Byl jednou jeden dům, Tajemství proutěného košíku, Dnes v jednom domě, My všichni školou povinní, Náhrdelník, Duše jako kaviár, Horákovi, Vyprávěj, Občanský průkaz nebo ve filmu Doktor od jezera hrochů.

Dopis jsem Janě Šulcové posílal 23.1.2010 s jednou fotografií a ofrankovanou obálkou, dne 1.3.2011 jsem obdržel podepsanou fotografii a fotografii od paní Šulcové s věnováním.
Adresa ( divadlo nemá vlastní herecký soubor, ale program nakuje. Je proto dobré se podívat do programu divadla, zda bude uváděť hru ve které účinkuje paní Šulcová):
Jana Šulcová
Branické Divadlo
Branická 411/63
147 00 Praha 4 - Braník