Únor 2012

František Kreuzmann

27. února 2012 v 9:30 | T.N.R |  Autogramy
František Kreuzmann se narodil v Praze roku 1963. Pochází ze slavného hereckého rodu, je představitelem již čtvrté generace. Jeho praděd Adolf Kreuzman byl prvním hercem plzeňského Budilova souboru, dědeček František Kreuzmann zasloužilým umělcem, členem Vinohradského divadla a Národního divadla, byl vynikajícím divadelním a filmovým hercem a maminka Alena Kreuzmannová byla v angažmá v Městských divadlech pražských, kromě divadla a filmu se také věnovala rozhlasu a dabingu. Na podzim roku 2005 založil Divadelní společnost Františka Kreuzmanna, která se především zaměřuje na původní tvorbu.

Autogram byl dárkem v prvním čísle časopisu Autograph pro členy klubu Autograph Collector Klub, jehož jsem i já členem.

Autograph

22. února 2012 v 21:33 | T.N.R |  Články
Dnes se i ke mě poštou dostal tolik toužebně očekávaný časopis Autograph, jež vydává klub Autograph Collector Klub o.s. Již samotný název jak klubu, tak časopisu napovídá, jedná se o sběratelství autogramů. Zpočátku jsem ke vzniku nového klubu přistupoval trochu skepticky, jen přeci už tu jeden funguje, nebo spíše je, abych byl přesný. Každopádně jsem odhodlaným lidem, jež se do této nelehké a nesnadné řeky pustili, držel palce. Z vlastní zkušenosti vím, že nejtěžší je dělat pro lidi. Dvojnásobně to platí, jedná-li se o zájmovou činnost, koníček. Každý z nás je individualita a vnímá věci jinak. Je proto nelehké zaujmout alespoň z části tak, aby koneční spotřebitelé (členové) byli spokojeni a chtěli přísun další duševní potravy. Z drobných ochutnávek, které nám na svých blozích servírovali, dalo by se říci takřka na zlatých podnosech, nejen já byl ve velkém očekávání, co nového svět autogramů čeká. Po přečtení časopisu mohu jen a pouze konstatovat následující: Autograph je první časopis patřičně a důstojně reprezentující sběratele autogramů. Na čtyřiceti čtyřech barevných stránkách se mimo jiné dozvíte od Romany Svítkové, co jsou Cony, Judita Soukupová Vám představí Juniorfest 2011, Martin Rybenský prozradí tajemství podpisu Louise de Fune', Nejkrásnější hádanku Vám dá Zdenda Kmoch a spoustu dalšího, třeba i to proč Josef Mikáska založil tento klub. Jako každý klub má i tento svá pravidla, ale není se čeho bát. Zde především platí staré české přísloví, trošku poupravené, "Se slušností nejdál dojdeš". Ti z Vás, kteří by se chtěli stát členy Autograph Collector Klubu, musí v první řadě vyplnit přihlášku. O tu si můžete napsat na emailovou adresu kmochzdenda@seznam.cz, poté již stačí vyplnit a zaplatit členský vstupní poplatek 1000 Kč. Pro ty, co se zděsili vysoké částky, v průměru to vychází na necelých 84 Kč měsíčně a hlavně tato částka se neplatí každoročně, ale je pouze vstupním poplatkem na první rok. Jako řádný členský příspěvek je dále stanovena částka 500 Kč, což vychází na 42 Kč měsíčně. Samotný časopis Autograph je vydáván ve čtvercovém formátu o velikosti 21 x 21 cm, což já osobně velice chválím, je to praktické a v práci se krásně schová. Další velkou výhodou je, že časopis lze zakoupit za 90 kč, samozřejmě pro členy klubu je zdarma. Co dodat závěrem, snad jen popřát, aby se vše dařilo dle vyzí a představ, aby časopis byl v tak výborné kvalitě jak jste nám jej dnešním dnem představili, chystané autogramiády se nesly ve znamení perfektně zvládnuté organizace s potlačením chaosu, noví členové aby se jen a jen hrnuli a vy abyste v té práci a píli nezapomněli, že autogramy jsou i Vaším koníčkem a radostí. Vykročili jste pravou nohou a dnešním dnem jste povznesli sběratelství autogramů na vyšší úroveň!

Cynthia Nixon

20. února 2012 v 20:09 | T.N.R |  Autogramy
Cynthia Nixon se narodila 9.4.1966 v New Yorku. Po absolvování školy Hunter College High Scholl se vydala na hereckou dráhu, svou první roli získala v roce 1980 ve filmu Little Darlings. O čtyři roky později ztvárňuje roli v oscarovém filmu českého režiséra Miloše Formana Amadeus. Po obrovském úspěchu Amadea přichází role ve filmech Případ Pelikán, Addamsova rodina II, Marvinův pokoj. Obrovský úspěch a popularita přichází až v roce 1998 rolí Mirandy Hobbes v seriálu Sex ve městě. Dále si Cynthia zahrála například ve filmech a seriálech: Právo a pořádek, Neznámá tvář, Burani ve městě, Igby, Dr. House, Poslední přání, Holky na hlídání nebo film Rampart. Kromě velkého úspěchu na poli hraní má za sebou i jeden osobní velký úspěch. V roce 2006 jí doktoři diagnostikovali rakovinu prsu, kterou však úspěšně porazila.
Cynthii Nixon jsem dopis posílal 25.1.2012 s dvěma fotografiemi a zpáteční obálkou s americkými známkami. Dne 20.2.2012 jsem obdržel obě fotografie podepsané a s věnováním. Adresu jsem získal na stránkách Sammyi: www.sammya.blog.cz .


Agáta Hanychová

15. února 2012 v 16:04 | T.N.R |  Autogramy
Agáta Hanychová se narodila 28.4.1985 v Praze. Úspěšně absolvovala střední odbornou školu umění a managementu v Praze, obor fotografie, produkce, režie a kamera. Umí plynně anglicky a italsky. V roce 2005 se stala vicemiss České republiky a účastnila se Miss Intercontinental v Číně téhož roku. V současné době dálkové studuje Slezskou universitu-Institut tvůrčí fotografie, je úspěšnou modelkou, moderátorkou, herečkou, 1. ledna 2009 založila svou vlastní modelingovou agenturu Agata Models, ale především je velice hrdou maminkou syna Kryšpína.

Milan Drobný

14. února 2012 v 9:57 | T.N.R |  Autogramy
Milan Drobný se narodil 8.12.1944 v Praze. Vystudoval pražskou konzervatoř, jako většina zpěváků i on působil v divadle SEMAFOR. Prvním velkým hitem byla písnička z představení Zuzana je všude doma "Písnička pro kočku". Na svém kontě má několik duetů s Naďou Urbánkovou (Modrý tričko, Sníh ve vlasech nebo Ukrejvám rozpaky). Z divadla odešel koncem 60. let a začal se naplno věnovat sólové dráze. Kromě zpěvu je i úspěšným skladatelem a nebál se i filmu, vidět jste jej mohli například ve filmu: Trhák, Zajatec lesa nebo Píseň pro Rudolfa II.


Autogram jsem získal osobním setkáním na koncertě v Plzni 12.2.2012 " Drobnosti Milana Drobného s Yvettou Simonovou".

Yvetta Simonová

13. února 2012 v 20:31 | T.N.R |  Autogramy
V Českém Brodě se 4.11.1928 narodila zpěvačka Yvetta Simonová, původně Roubalová. Své dětství má velmi spjaté s hudbou, od hry na klavír až po samotný zpěv. Při studiu na obchodní škole v Praze se zároveň připravovala na pěveckou dráhu. Soukromé hodiny jí dávali pěvci zvučných jmen, například Jan Hilbert Vávra nebo italský zpěvák Fernando Carpi. První vystoupení bylo v kostele v rodném Českém Brodě, po otcově úmrtí působila krátce na Malé straně Národního divadla v Bratislavě. Návratem do Prahy se stala zpěvačkou v orchestru Jiřího Procházky a také vystupovala v Karlínském divadle. Za pseudonym "Simonová" může herec Jan Werich, který ji konstatoval, že s zpěvačka s příjmením Spurná se nemůže stát velkou hvězdou (příjmení Spurná získala prvním sňatkem). Od roku 1953 až 1960 zpívala v orchestru Zdeňka Bartáka a současně začala spolupráce s orchestrem Karla Vlacha. Karel Vlach byl třetím osudovým mužem Yvetty Simonové, i když svůj vztah nestvrdili sňatkem, zůstali spolu až do Vlachovy smrti v roce 1986. Na přelomu 50. a 60. let vzniklo jedno z nejúžasnějších pěveckých duet té doby Simonová - Chladil. Spolu nazpívali takové hity jako O nás dvou, Děti z Pirea nebo My dva a čas. Každý se také věnoval i své vlastní hudební kariéře, Yvetta Simonová se zapsala do paměti posluchačů jako šarmantní dáma se sametovým altem a písněmi Zhasněte lampióny, Čas borůvkových koláčů nebo Chviličku spát. Velký úspěch ať již jako jedince nebo v duetu byl značně posílen i spoluprácí v televizi. V letech 1962, 1964 a 1965 se v anketě Zlatý slavík umístila na druhém místě, byla hostem nejrůznějších hudebních a zábavných pořadů, vydávala LP desky a zazpívala si v několika filmech, například: Limonádový Joe aneb koňská opera. 80. léta výrazně zasáhla jak do pracovního tak soukromého života Simonové. V roce 1984 zemřel Milan Chladil a o dva roky později Karel Vlach. Zpěvačka pak začala spolupracovat s Karlem Hálou a Milanem Drobným, se kterým příležitostně spolupracuje dodnes.

Autogram jsem získal osobním setkáním na koncertě 12.2.2012 v Plzni "Drobnosti Milana Drobného s Yvettou Simonovou".

Miroslav Šimůnek

11. února 2012 v 9:43 | T.N.R |  Autogramy
5.4.1978 se v Jilemnici narodil Miroslav Šimůnek. Po povinné základní škole absolvoval střední průmyslovou školu strojní ve Vrchlabí. Volný čas věnoval působením v ochotnickém souboru v Jilemnici a tak se v roce 1997 hlásil na VOŠ hereckou a moderátorskou v Praze. Přijímací zkoušky úspěšně složil. Již během studií hrál externě v několika pražských divadlech a natočil filmy Z pekla štěstí, Začátek světa a Početí mého mladšího bratra. Dále si například zahrál ve filmech a seriálech: Svatá noc, Ulice, Tristan a Isolda, Hezké chvilky bez záruky, Svatba na bitevním poli, Případ nevěrné Kláry, Přešlapy nebo v Aféry. V současné době Mirka můžete spatřit v seriálu TV Prima Cesty domů. Kromě hraní se také věnuje moderování a modelingu.

Autogram Miroslava Šimůnka je opožděním dárkem od Ježíška. Bože takových by mohlo být klidně víc a po celý rok. Moc děkuji!!!

Alan Rickman

10. února 2012 v 21:12 | T.N.R |  Autogramy
Alan Rickman se narodil 21.2.1946 v Londýně ve Velké Británii. Pro divadlo se narodil a také se mu plně věnoval, do svých dvaatřiceti hrál pouze na prknech co znamenají svět. První filmovou vlaštovkou byl Romeo a Juliet, ale většího úspěchu a hlavně pozornosti producentů a režisérů přinesl Alanu Rickmenovi film Smrtonosná past. Otevřely se mu dveře do světa filmu a byť šlo zprvu o menší role, byly z pravidla dějově důležité. V roce 1991 si zahrál hlavní zápornou roli šerifa z Nottinghamu ve filmu Robin Hood: Král zbojníků a ta mu přinesla úspěch v podobě ceny Bafta a Londýnskou cenu kritiků. O pět let později ztvárňuje hlavní postavu ve filmu Rasputin, celkový film byl kritiky strhán, ale Rickmenův herecký výkon více než nadchl a byl oceněn Zlatým Glóbem a Emmy. Však nejznámější rolí je profesor Severus Snape ze ságy o Herry Potterovi. Dále jste jej mohli vidět například ve filmech a seriálech: Lednový muž, Padlí andělé, Rozum a cit, Láska nebeská, Sněhový dort, Alenka v říši divů. Alan Rickman je bezesporu jedním z nejlepších britských herců současnosti.

Alanu Rickmanovi jsem posílal dopis 25.1.2012 se třemi fotografiemi a zpáteční obálkou s americkými známkami. Dne 10.2.2012 mě přišla odpověď, mé fotografie nepodepsané a přidaná jedna Alanova s autogramem a věnováním. Adresu jsem získal na stránkách Sammyi: www.sammya.blog.cz.

Alois Švehlík

9. února 2012 v 21:19 | T.N.R |  Autogramy
Alois Švehlík se narodil 30.7.1939 v Pardubicích. Spolu s bratrem Jaroslavem již od mala tíhli k divadlu. Po vystudování strojní průmyslovky a absolvování základní vojenské služby pracoval v továrně. Jenže divadlo měl stále v srdci a tak v roce 1962 nastoupil do Západočeského divadla v Klatovech. Angažmá postupně našel také v divadlech v Liberci, Mostě nebo Olomouci, ale až to pražské mu otevřelo dveře do světa filmových a televizních studií. V letech 1974 až 1988 působil v Městských divadlech pražských. Členem Národního divadla je od roku 1988 až do současnosti. Hostoval také například v Divadle na zábradlí. Svojí premiéru před kamerou prožil v roce 1973 ve filmu Větrné moře. V 70. letech se spíš objevoval v menších rolí, 80. léta byla ve znamení spíše seriálů a v 90. se více věnoval práci pro televizi. Na svém kontě má například role ve filmech, seriálech a inscenacích: 30 případů majora Zemana, Píšťalka pro dva, Dým bramborové natě, Žena za pultem, Inženýrská odysea, Dobrá voda, Tři mušketýři, Smrt krásných srnců, Panoptikum města pražského, Bylo nás šest, Náhrdelník, Hříchy pro pátera Knoxe, Černí baroni, Princezna ze mlejna, Výchova dívek v Čechách, Ošklivá princezna, Bolero, Eden, Naši furianti, Letiště, Divnolásky, Cesty domů nebo film Alois Nebel. Kromě obrovského hereckého talentu se bravurně uplatňuje i na poli dabingu, hlas například propůjčil herci Dannymu deVitu ve filmu Válka Roseových. Za dabing získal cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon v roce 1999 za roli ve filmu Lepší už to nebude a v roce 2007 za Tajemství Santa Vittorie.

Jana Nagyová

6. února 2012 v 21:56 | T.N.R |  Autogramy
Po období velkého sucha nebo spíše zámrzu, kdy i inkoust v propiskách asi našim hvězdám zamrz, konečně dnes dorazila jedna obálka. A to né ledajaká!
9.1.1959 se v Komárnu narodila herečka Jana Nagyová. Již od svých třinácti let hrála divadlo a objevila se ve filmu Výmyselníci a Ďaleko je do neba, ale nakonec na bratislavské konzervatoři studovala operní zpěv a hru na klavír. Představu měla jasnou "profesionálně se věnovat hudbě". Díky svému křehkému půvabu si ji v sedmnácti opět vyhlídli filmaři a Jana si zahrála ve filmu Sváko Ragan a další nabídky na natáčení se jen hrnuly. V roce 1979 přichází role, která Janu Nagyovou navždy katapultuje mezi herecké jedničky. Přichází seriál "Arabela". Původně sice Arabelu ve stejnojmenném seriálu měla hrát Libuška Šafránková, ale ze zdravotních důvodů musela odmítnou. Přesto je, ale i ona s Arabelou velmi úzce spjata. Jana Nagyová měla výrazný slovenský akcent a tak celou roli Libuška předabovala. Díky velkému úspěchu onoho seriálu, který je dnes považován za kultovní, měla Jana otevřené dveře všude. Získala angažmá na Nové scéně v Bratislavě a čím dál více se objevovala ve filmech a inscenacích. Bohužel však většinou nešlo o výrazné tituly.
Se svým druhým manželem se odstěhovala do Německa a vzdala se své herecké kariéry. Počátkem devadesátých let režisér Václav Vorlíček připravoval návrat Arabeli, ale Janu Nagyovou již do role princezny neobsadil. Herečka se ve stejné době (počátek 90. let) opět vrátila do Čech, natočila zde drama Pozemský nepokoj, ale nakonec se znovu vrátila do Německa, potřetí se vdala a žije poklidným životem. Dále jste Janu Nagyovou mohli spatřit například ve filmech, seriálech a inscenacích: Tereza, Smrt stopařek, Bakaláři, Rozmar, Oko za oko, Výlet do Paříže, Okná dokorán nebo Pražské tajemství.