Březen 2013

Jana Šulcová

29. března 2013 v 7:28 | T.N.R |  Autogramy
12. února 1947 se v Praze narodila Jana Šulcová. I když nevyrůstala v herecké rodině, hraní milovala již od dětství a toužila se stát herečkou. Spolu s bratrem hrála loutkové divadlo, recitovala, organizovala kulturní vystoupení, působila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a na gymnáziu se spolužákem Vítězslavem Jandákem hrála divadlo. Úspěšně vystudovala DAMU. Již během studií získala své první zkušenosti s kamerou, zahrála si ve filmu Křesadlo, Spalovač mrtvol nebo v seriálu Hříšní lidé města pražského, vše stačila natočit během roku 1968, o rok později se stala čelenkou v Městských divadlech pražských. Počátkem 70. let se začala velice slibně rozvíjet její kariéra, šla z role do role, v televizi byla plně obsazovaná do nejrůznějších inscenacích, televizních filmů a seriálů. Filmová kamera si kvalit Jany Šulcové začala více všímat až počátkem 80. letech. V té době si zahrála roli Kateřiny Horákové ve filmu S tebou mě baví svět, který si rychle získal velkou pozornost a stal se diváckým megahitem. Koncem 80. let prožívala Jana Šulcová velkou životní krizi, těžké období jí téměř vyřadilo z herecké práce na bezmála deset let. Nyní se opět věnuje svému vysněnému řemeslu jak před filmovou - televizní kamerou, tak na divadelních prknech. Za svou hereckou dráhu má na svém kontě bohatý rejstřík filmů, inscenací a seriálů, například: Mata Hari, Slaměný klobouk, Byl jednou jeden dům, Tajemství proutěného košíku, Dnes v jednom domě, My všichni školou povinní, Náhrdelník, Duše jako kaviár, Horákovi, Vyprávěj, Občanský průkaz nebo ve filmu Doktor od jezera hrochů.

Autogram Jany Šulcové jsem získal osobně po představení hry Klíče na neděli v Měšťanské besedě v Plzni 25.3.2013.

Ondřej Havelka

28. března 2013 v 9:15 | T.N.R |  Autogramy
10.10.1954 se v Praze narodil Ondřej Havelka. Již od mala velice miloval hudbu, především bigbít, blues, skladby Jaroslava Ježka a Voskovce a Wericha. Ještě coby student poznal tehdejší Studio Ypsilon, ve kterém se často hráli swingové melodie a americké šlágry 20. a 30. let minulého století. Ypsilonku si natolik zamiloval, že nechtěl být jen divákem, ale chtěl působit i na jevišti, stát se jejím členem. Proto po maturitě šel na DAMU. Při studiích DAMU působil ve studentském divadle Disk, ale ve čtvrtém ročníku získal vytoužené stipendium do Ypsilonky a mohl začít hrát v profesionálním souboru. V roce 1975 začal zpívat v Originálním pražském synkopickém orchestru, v němž začal interpretovat hudbu 20. až 40. let minulého století. Od roku 1977 působil na prknech Ypsilonky, v roce 1978 se studio přesunulo do Prahy. Ondřej nesouhlasil se změnou a obdobím, které Y zažívalo, proto roku 1983 odchází. Téhož roku úspěšně ukončil i studium na JAMU v oboru operní režie, na kterou se přihlásil ještě za studia na DAMU. Film ho poprvé oslovil už v roce 1977, kdy si zahrál v komedii Řeknem si to příští léto. Na svém kontě má velice bohatý rejstřík nejrůznějších postav, zahrál si například ve filmech, seriálech a inscenacích: Krakonoš a lyžníci, Pošťácká pohádka, Malý pitaval z velkého města, Sanitka, Rumburak, Čertův švagr, Já nejsem já, Chobotnice z II. patra, Nefňukej, veverko!, Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe, Saturnin, V zámku a v podzámčí, Stříbrná paruka nebo Trapasy. V roce 1995 založil vlastní dvacetičlennou skupinu Melody Makers, se kterou interpretuje hudební éru blues a swingu 20. až 40.let minulého století, muzikanti používají dokonce autentické aranžmá a hudební nástroje. Kromě hraní, zpěvu je také vynikajícím stepařem a ovládá několik hudebních nástrojů.

Autogram Ondřeje Havelky jsem získal osobně po koncertě Ondřej Havelka a Melody Makers Perly swingu 3.3.2013 v Měšťanské besedě v Plzni.

Yemi A.D.

27. března 2013 v 8:54 | T.N.R |  Autogramy
Yemi A.D., celým jménem Yemi Akinyemi, se narodil 4.11.1981 v Liberci. Do povědomí široké veřejnosti se dostal díky hudebnímu pořadu ESO, které od roku 1994 moderoval. Kromě moderování se věnuje choreografii, hraní, zpěvu a tanci. Je zakladatelem umělecké produkce JAD Company s.r.o., taneční skupiny JAD Dance Company, agentury pro talentované JAD People a workshopové taneční školy DanceAcademy.cz. Každoročně se podílí na umělecké produkci soutěže Elite Model look, podporuje úspěšné tanečně-hudební pořady nejen v Česku, ale i v mnoha zemích Evropy a USA, organizoval celostátní česko-slovenskou soutěž Tanečník roku. Objevil se v muzikálu Monte Cristo v roli "Čas", v roce 2007 si zahrál kentaura ve filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian a je II.Vicemistr ČR ve sportovním aerobiku federace IFAA.Autogram Yemiho A.D. jsem získal osobně 23.3.2013 v Praze na show obchodního domu Zličín.

Arno Velecký

26. března 2013 v 8:06 | T.N.R |  Autogramy
Arno Velecký, původním jménem Antonín Arnošt Velecký, se narodil 14.3.1901 v Brně za Rakousko - Uherska. Připravoval se na dráhu operetního tenorového zpěváka, kterou započal koncem 20. let minulého století. V 30. letech působil na různých pražských operetních scénách, například Moderní opereta, Švandovo divadlo, Malá a Velká opereta, Akropolis nebo Divadlo U Nováků Járy Kohouta. Arno byl oblíbený nejen pro svůj zdatný hlasový fond, ale i atraktivní zevnějšek a vysokou postavu. Byl předurčen k rolím operetních milovníků a mladých hrdinů, v tisku jej přezdívali českým Gustavem Fröhlichem. Kromě operet se věnoval i koncertování, byl zván do Vídně nebo Berlína, kde hostoval na klasických operních podiích. Řada jím zpívaných písní byla vydána i na gramofonových deskách. Nebránil se ani filmování, téměř vždy šlo o velké nebo hlavní role milovníků. První roli získal v roce 1932 v komedii Tisíc za jednu noc, do širšího povědomí se dostal díky roli rozšafného přítele hlavní postavy docenta Jakuba Johánka (Hugo Haas) Dr. Jindřicha Plevky v komedii Vladimíra Slavínského Okénko z roku 1933. Téhož roku si zahrál ještě v melodramatu Diagnosa X a o rok později v Tatranská romance - píseň domova. Rok 1935 byl koncem jeho nejplodnějšího období filmografie, zahrál si ve filmu Výkřik do sibiřské noci a v nedochovaném snímku Pan otec Karafiát. Před filmovou kameru se naposledy objevil až po dvanácti letech ve filmu Podobizna. Arno se také podílel na jednom z prvních českých dabingů, na Barrandově namluvil jednu z hlavních rolí v německém filmu Kocour v botách z roku 1938. Po okupaci, ale rychle upadl v zapomnění, přestože patřil k velkým hvězdám operety. Počátkem 50. let krátce působil v zájezdovém Vesnickém divadle. Arno Velecký zemřel 17. Března 1976 v Praze, pouhé tři dny po svých sedmdesátých pátých narozeninách.Autogram Arno Veleckého jsem zakoupil 23.3.2013 na klubovce KSA v Praze.

Jára Pospíšil

25. března 2013 v 9:35 | T.N.R |  Autogramy
Jára Pospíšil se narodil 26.1.1905 v Jihlavě. Vystudoval gymnázium v Jihlavě a Moravských Budějovicích, po maturitě se měl dále vyučit drogistou, ale na přímluvu rodinného přítele šel studovat na pražskou konzervatoř. Zde studoval u Egona Fuchse. Zpočátku se věnoval opeře, ale později přešel k operetnímu žánru. První angažmá dostal v olomoucké operetě, kde působil od roku 1929 až 1932. K filmu se dostává v roce 1930, kdy jej Karel Lamač obsadil do role zpěváka ve filmu Sensace. Příležitostí u filmu se mu dostávalo dost, ale spíš něž film upřednostňoval milovaný zpěv. Dále si zahrál ve filmu U svatého Antoníčka, Vdavky Nanynky Kulichové, Klatovští dragouni nebo Její hřích. Po přistěhování do Prahy získává místo ve Velké operetě a stává se jedním z nejpopulárnějších zpěváků. Díky na půl židovskému původu dostal během okupace zákaz vystupovat a ke konci války byl dokonce i vězněn. Po skončení války se mohl vrátit ke své profesi, nastoupil jako sólista v Karlínském varieté, pak dva roky působil v Divadle Na Fidlovačce a od roku 1950 až 1968 působil v Hudebním divadle v Karlíně. Poté vystupoval s vlastním zájezdovým programem Kouzlo operety, účinkoval v televizi a zahrál si ještě například ve filmech Slaměný klobouk, Noc na Karlštejně nebo Hudba Kolonád. Jára Pospíšil zemřel 11.2.1979 v Praze.

Autogram Járy Pospíšila jsem zakoupil 23.3.2013 na setkání členů klubu KSA.

KSA

24. března 2013 v 18:28 | T.N.R |  Články
23.3.2013 jsem se zúčastnil jarního klubového setkání KSA v Praze, jehož jsem také členem (zatím). Krom již tradičního šrumu sběratelů, kteří si vyměňovali nejrůznější novinky, cvrkot kolem těch, jež vyměňují nebo prodávají nejrůznější autogramy slavných osobností, se nám tentokrát dostalo celkem netradičního uvítání. Ještě před vstupem byli všichni účastníci vyzváni, aby sál opustili, kvůli pozdnímu příchodu pána, jež připravoval zřejmě velice důležitou prezentaci, kterou jsem do svého odchodu (cca 11 hod, déle jsem tentokrát nevydržel) nespatřil. Možná byla prezentace prezentována v pokročilejších hodinách. V tom okamžiku vznikl na chodbě slušný mumraj a v určité chvíli i zmatek! Pan Štork si asi neuvědomil, že nevyzívá k odchodu skupinku o deseti lidech, ale slušný hlouček lidí, jež by na jednom konci Karlova mostu dokázal udělat slušný zátaras. I přes tento chybný manévr sem si náladu nenechal zkazit a zapojil jsem se do dění jako každý, když jsme se směli již vrátit do onoho sálu. Studená sprcha, jež urychlila můj odchod na již zmíněnou jedenáctou hodinu, raději jsem šel shopovat do pražských butiků, nastala, když se opět ujal slova pan Štork!
K chodu a dění klubu KSA nemám už co dodat, jsem členem cca dva roky a tak nevidím pod různé pukličky a myslím, že ani neuvidím. Ledacos jsem ale měl možnost vypozorovat a poznat. Neshody a sváry jsou všude od rodinného zázemí až po pracoviště, tak proč by kluby měly být výjimkou. Ale z jakého titulu má někdo právo nazývat nově vzniklý klub Autograph Collector Klub klubem z trucu!?! Znevažovat jej a poukazovat na něj jako něco špatného!?! Milý pane Štorku, nebuďte zkostnatělý a raději místo znevažování neznámého se snažte zaobírat chodem klubu KSA tak, aby plně fungoval. Členové si Vás zvolili, bohužel mezi nimi i já a rozhodně od Vás neočekávám poukazovat na kluby kolem, ale chci dění z klubu KSA.
T.N.R.

Miloslav Mejzlík

6. března 2013 v 9:43 | T.N.R |  Autogramy
7.7.1951 se v Třebíči narodil herec Miloslav Mejzlík. Po absolvování brněnské JAMU byl v angažmá v Divadle J. Wolkera v Praze. Působil v Divadle pracujících ve Zlíně, v letech 1988 až 1990 v Divadle S. K. Neumanna v Praze, 1991 až 1993 v Divadle Na zábradlí, po roce odchází do Divadla Komedie. Zde působí sedm let, poté je dva roky na volné noze a pouze hostuje v Národním divadle a Divadle Na zábradlí. V roce 2003 nastupuje do hereckého souboru Národního divadla v Brně a zde působí do roku 2005 i jako umělecký šéf. Od ledna 2006 je opět ve stálém angažmá Divadla Na zábradlí. Poprvé se před kamerou objevil v roce 1980 ve snímku Rytmus 1934. Dále si zahrál ve filmech a seriálech, například: Do zubů a do srdíčka, Cizím vstup povolen, Proč?, Rodáci, Dobrodružství kriminalistiky, Náhrdelník, Princezna ze mlejna, Je třeba zabít Sekala, Četnické humoresky, Čas dluhů, Rodinná pouta, Velmi křehké vztahy, Gynekologie 2, Kriminálka Anděl, Anglické jahody, Život je ples nebo Poslední výkřik. Dále se věnuje práci v rozhlase a dabingu.

Autogram Miloslava Mejzlíka jsem získal osobně před představením Asanace v divadle Alfa v Plzni 4.3.2013.

Igor Chmela

5. března 2013 v 8:50 | T.N.R |  Autogramy
Igor Chmela se narodil 2.1.1971 v Ostravě. V letech 1985 až 1989 studoval na Železniční průmyslovce v Letohradě, obor oprava a rekonstrukce železničních svršků a spodků, pak následovala dvouletá základní vojenská služba. V roce 1992 začal studovat na DAMU v Praze. DAMU úspěšně zakončil v roce 1996 a nastoupil do svého prvního angažmá v Národním divadle. Po třech letech odešel do začínajícího Dejvického divadla a od roku 2002 je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí. Zde měl v roce 2011 svou první fotografickou výstavu na téma "Čí je to město?". Před kamerou se poprvé objevil v roce 1996 ve filmu Dům poslední radosti. Dále si například zahrál ve filmech a seriálech: Redakce, To nevymyslíš!, Ordinace v růžové zahradě, Letiště, Hezké chvilky bez záruky, Tajnosti, Kriminálka Anděl, Karamazovi, Expozitura, Děti noci, Muži v říji, Román pro muže, Obchoďák nebo Čtyři slunce. Pravidelně se objevuje na TV Prima family v zábavném pořadu Partička.Autogram herce jsem získal osobně před představením Asanace v divadle Alfa v Plzni 4.3.2013.

Jaroslav Dušek

1. března 2013 v 10:54 | T.N.R |  Autogramy
Jaroslav Dušek se narodil 30.4.1961 v Praze. Po úspěšném ukončení gymnázia učil autorské herectví a jevištní improvizaci na Lidové konzervatoři. S Janem Bornou v roce 1981 založili vlastní divadlo Vizita, které si velice rychle našlo svého diváky a funguje dodnes. Po roce 1989 působil na Konzervatoři J. Ježka, Famu, Jamu a Damu. Poprvé se před filmovou kamerou objevil již v roce 1977 ve snímku Prokop Diviš, dále si zahrál například ve filmech a seriálech: My holky z městečka, Vrať se do hrobu!, Kouř, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Želary, Mazaný Filip, Pupendo, Horem pádem, Doblba! nebo Odcházení. Kromě filmové práce se především věnuje divadlu a to nejen po herecké stránce. Je režisérem, libretistou, scénáristou a moderátorem. Třikrát po sobě moderoval slavnostní předávání cen Českého lva (2000 - 2001). Napsal libreto k operám Opera La Serra a Nagano, pro TV připravil pořad Taxi, prosím s Janem Krausem a namluvil dětský animovaný seriál O Kanafáskovi. Již devátým rokem vystupuje v Ruizových Čtyřech dohodách, ke kterým posléze přidal i dohodu Pátou.

Autogram Jaroslava Duška jsem získal osobně po představení Pátá dohoda v klubu Lávka v Praze 27.2.2013. Pan Dušek byl naprosto úžasnej, jak na jevišti, tak v zázemí po představení!!! Pokud budete mít možnost zajít na Čtvrtou nebo Pátou dohodu, tak neváhejte!!!