Jaroslav Vojta

4. listopadu 2013 v 8:20 | T.N.R |  Autogramy
Herec Jaroslav Vojta se narodil 27.12.1888 v Kutné Hoře za Rakouska - Uherska. V počátcích své herecké kariéry používal jméno Vojta Jurný. Jaroslav Vojta pocházel z velké herecké rodiny. Rodiče byli herci Alois Vojta - Jurný a Amalie Vojtová. Po smrti matky se otec znovu oženil, a to s herečkou Hanou Jelínkovou. Rodinný klan se tak rozrostl i o Marii Spurnou, Otýlii Beníškovou a Terezii Brzkovou, jež se stali Vojtovo tetami. Vyučil se ve slévárně a absolvoval dvouletý večerní kurs strojního oddělení pří průmyslové škole v Brně. K herectví se dostal v roce 1906 jako ochotník v brněnském spolku Bratrstvo, do roku 1910 byl členem ještě několika dalších divadelních společností. Od roku 1910 až 1913 se stal členem Státního divadla v Brně, poté na další dva roky přešel do Městského divadla v Plzni, v letech 1915 až 1919 opět působí v Brně. Do Vinohradského divadla se dostává v roce 1919 a působí zde až do roku 1925, kdy odchází do stálého angažmá v Národním divadle. V Národním divadle působí až do svého odchodu do důchodu v roce 1959, ale i nadále se věnoval divadlu a hostoval v pražských divadlech a ochotnických spolcích.
V roce 1920 se poprvé objevil ve filmu, tehdy ještě v němém. Jednalo se o drama režiséra Vladimíra Majera Magdalena. V němé éře filmu natočil jen několik filmů, příchodem zvukového však rolí přibývalo. Na svém kontě má více jak 101 filmů, vidět jste jej mohli například ve filmech: Jedenácté přikázání, Muži v offsidu, Načeradec král kibiců, Maryša, Cech panen kutnohorských, Muzikantská Liduška, Turbina, Pantáta Bezoušek, Čapkovy povídky, Divá Bára, Haškovi povídky ze starého mocnářství, Cirkus bude, Hrátky s čertem, Strakonický dudák, Jan Žižka, Florenc 13:30, O medvědu Ondřejovi, Lidé jako ty, Prosím, nebudit! nebo Tchýně.
Jaroslav Vojta se jako jeden z mála herců prvorepublikového filmu objevoval ve filmu i po válce. I když po většinou šlo jen o menší role, spolupracoval s rozhlasem a televizí. Byl pověstný svou milou a veselou povahou, smyslem pro humor a umění plést pointy vtipů. Za svůj život získal řadu ocenění, v roce 1929 získal státní cenu za dramatické umění, v roce 1940 Národní cenu za roli ve filmu To byl český muzikant, v roce 1952 získal titul Zasloužilého umělce, v roce 1958 titul Národního umělce a v roce 1963 získal Řád práce. 20.04.1970 Jaroslav Vojta v Praze umírá.
Autogram Jaroslava Vojty jsem dostal. Moc děkuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama