Prosinec 2015

PF 2016

31. prosince 2015 v 0:03 | T.N.R |  Články

Do Nového roku se většinou přeje štěstí, zdraví a láska.
Pouze bych to doplnil o upřímnost, toleranci a správné myšlení.
To vše Vám v roce 2016 moc přeji!!! A vykročte pravou nohou :)

Raoul Schránil

24. prosince 2015 v 16:59 | T.N.R |  Autogramy
Raoul Schránil se narodil 24.3.1910 v Mostě. Studoval na školách ve Vídni, Praze, Slezsku a Francii. Znalosti, a to nejen jazykové, ho předurčovaly pro dráhu diplomata. Ze začátku pracoval jako úředník ve sklárně a jako recepční v pražských hotelích. K filmu a divadlu se dostal na radu svého bratrance, režiséra Karla Antona. První filmovou roli získal ve filmu Viktorka z roku 1935, v tom samém roce působil v divadle Vlasty Buriana a to až do roku 1938. Za tu dobu stačil natočit přes dvacet filmů. Stal se velice vyhledávaným pro svůj šarm, vystupování, galantní chování a hezkou tvář. Rok působil v Okružní scéně Theodora Pištěka a Jihočeském Národním divadle, od roku 1939 až do roku 1942 byl v angažmá v Divadle Anduly Sedláčkové, rok v Divadle Na Vinohradech a dva roky v Uranii v Holešovicích. Po okupaci pak jezdil s estrádní skupinou a byl členem Divadla Ference Futuristy, působil pak ještě v řadě dalších divadel, ale nakonec přešel k Národnímu divadlu jako kulturní a propagační referent. Po skončení války nebylo ve filmu pro typ Raoula Schránila - milovníků a elegánů - místo. Rok byl vězněn na Pankráci za nikdy nepotvrzenou domněnku emigrace. Na filmová plátna se mohl vrátit až v 50. letech. Zahrál si ve filmu Mladá Léta, Stříbrný vítr, Z mého života, Lupič legenda, Jak utopit Dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Křtiny, z jeho nejslavnějších filmů Sextánka, Na tý louce zelený, Klabzubova XI, Holka nebo kluk, Cech panen kutnohorských, Bílá vrána, Kristián, Eva tropí hlouposti, Roztomilý člověk nebo Nebe a dudy. Naposled se ve filmu objevil v roce 1993 ve filmu Šakalí léta a v seriálu Arabela se vrací. Raoul Schránil zemřel 20.9.1998 v Praze.Získáno na prestižní aukci www.autogram.cz

Trude Grosslichtová

24. prosince 2015 v 16:57 | T.N.R |  Autogramy
Trude Grosslichtová se narodila 23.2.1912 v Praze jako Gertruda Marie Grosslichtová, zemřela 8.6.1995 v Nieuw Vennep v Nizozemí. Zahrála si ve 29 filmech, například: Psohlavci, Růžové kombiné, Revizor, Tři kroky od těla, Hrdina jedné noci, Irčin románek, Kvočna, Klatovští dragouni nebo Advokátka Věra.


Získáno na prestižní aukci www.autogram.cz

Rolf Wanka

24. prosince 2015 v 16:53 | T.N.R |  Autogramy
Rudolf Josef Wanka, umělecký jménem Rolf Wanka, je narozen 14.2.1901 Vídeň - Rakousko. Rolf pocházel z velice zámožné rodiny, jejíž kořeny jsou ze západních Čech. Spolu se sestrou Alžbětou tíhli k umění, Alžbeta se věnovala opernímu zpěvu. Rolf vystudoval medicínu v Innsbrucku, uměl velice perfektně hovořit německy, francouzsky, česky a anglicky, hrál na klavír a kytaru a také velice dobře zpíval. Cestoval po Evropě a Africe. Oženil se a jeho žena Lili mu porodila dceru. Když se ale ve svých třiceti letech rozhodl, že se chce stát hercem, šel za svým cílem a s Lili se rozvedl. Díky svému vynikajícímu vystupování, inteligenci a pohledné tváři se stal velice brzy oblíbeným hercem, jeho doménou byli především milovnické role. Jeho partnerkami byli Adina Mandlová, Hana Vítová, Zita Kabátová, Věra Ferbasová, Jiřina Štěpničkova a další. Hrál ve filmech To neznáte Hadimršku (německá verze), Pozdní máj, Polibek ve sněhu, Sextánka, Páter Vojtěch, Lízin let do nebe, Irčin románek a další. V roce 1938 nedobrovolně od českého filmu odešel. Veřejnost mu vyčítala spolupráci na německé kinematografii, a proto jíž v českém filmu nikdy nehrál. Jeho posledním filmem v Čechách byl Krok do tmy v režii M. Friče.
Odstěhoval se na trvalo do Vídně, kde se nadále věnoval herectví a stal se uměleckým šéfem Městského divadla (1940-1944).
Po válce hrál v několika divadlech, točil filmy v Německu, Rakousku, Itálii, Španělsku i Velké Británii. Ve Španělsku hrál dokonce v několika filmech s Lídou Baarovou. Ke konci života hrál malé role v různých německých, rakouských, italských a anglických detektivkách a dramatech. Jeho poslední role byla v německém seriálu Místo činu, v epizodě Účet s neznámým. S druhou ženou herečkou Friedl Czep (1898-1973), řídil ve Vídni velkou operetní scénu Wiener Stadttheater.
Rolf Wanka zemřel 28.11.1982.


Získáno na prestižní aukci www.autogram.cz

Veselé vánoce!

21. prosince 2015 v 23:27 | T.N.R |  Články
Přeji Vám krásné Vánoce,
takové, jaké si přejete mít,
s lidmi, se kterými chcete být,
s tradičními zvyky nebo s novými, jež si sami vytvoříte,
bytem provoněným cukrovím, vánoční atmosférou a pohodou.
Mějte prostě kouzelné Vánoce! :)