Jiřina Bohdalová

19. září 2016 v 0:09 | T.N.R |  Autogramy
Jiřina Bohdalová se narodila 3.5.1931 v Praze. K divadlu jí přivedla maminka. Jako malá chodila do baletní školy Niny Gordon-Mládkové a posléze i do komparzu. Zahrála si tak i v němém filmu Pižla a Žižla na cestách nebo v prvorepublikovém filmu Madla zpívá Evropě z roku 1940. Roku 1949 odmaturovala na soukromém reálném dívčím gymnáziu Charity školních sester. Chvíli se věnovala kariéře učitelky na základní škole v Ostravě. Na pražskou DAMU se dostala až na potřetí. Studium musela po druhém ročníku přerušit z rodinných důvodů. Na DAMU se ale znovu vrátila a v roce 1957 zdárně studia zakončila v absolventském představení Josefína. První nabídku na stálé angažmá dostala od Jana Wericha do Divadla ABC. Později působila také v Městských divadlech pražských nebo v Divadle na Vinohradech. Během krátké doby dokázala jak velký talent se v ní skrývá a co vše může nabídnout. Stala se přední českou herečkou s bohatým hereckým rejstříkem, bravurně zahraje nejen komediální úlohu, ale i dramatickou. Nezapomenutelná je i jako bavička, s Vladimírem Dvořákem bezmála 40 let spolupracovala na zábavném pořadu Televarieté, chybět nemůže ani v silvestrovských večerech a nejrůznějších zábavných pořadech. Své pole působnosti má i v dabingu, svůj hlas propůjčila již nesmrtelným kresleným postavičkám: Malá čarodějnice, Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka nebo vyprávění o Skřítku Racochejlovi. Za svůj herecký UM je dodnes oceňována prestižními cenami. Je mnohonásobnou držitelkou cen TÝTÝ nebo Český lev. Za svou hereckou kariéru doposud natočila více jak 230 filmů, seriálů a inscenací, například: Zlatý člověk, Florenc 13:30, O medvědu Ondřejovi, Až přijde kocour, Čintamani a podvodníci, Bílá paní, Dáma na kolejích, Světáci, Ucho, Pan Tau, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ženy v ofsajdu, F. L. Věk, Lucie, postrach ulice, Létající Čestmír, O princezně, která ráčkovala, Nesmrtelná teta, Jedna kočka za druhou, Fany, Paní Piperová zasahuje, Lakomec, Pojišťovna štěstí, Povodeň, Láska rohatá, Ach, ty vraždy!, On je žena!, Vrásky z lásky, Šťastný smolař, Sanitka 2, Duch nad zlato, Každý milion dobrý nebo v pohádce Anděl Páně 2. Paní Bohdalová měla i své pořady, jež vysílala ČT1 Dobrá rada nad zlato nebo Hobby naší doby.V současné době ji můžete spatřit na prknech v pražském Divadle Na Jezerce ve hře Paní plukovníková. Pestrým způsobem svůj dosavadní život popisuje ve své knížce Měla jsem štěstí na lidi.


Autogram paní Bohdalové jsem získal osobním setkáním po představení hry Paní plukovníková v Divadle Na Jezerce 18.9.2016.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Monika B. Monika B. | 22. října 2016 v 11:09 | Reagovat

Paní Bohdalovou mám velice ráda jako herečku, pro její herecký um si jí velice vážím. Bohužel to samé nemohu říci jako o člověku, měla jsem možnost se s paní Bohdalovou osobně setkat a řekněme kulantně nebylo to příjemné setkání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama